Często zadawane pytania dotyczące odzyskiwania danych z dysku twardego

P: Co to jest „dysk twardy” lub „dysk twardy”?
Odp .: Termin „Dysk twardy” (HD) lub „Dysk twardy” (HDD) odnosi się do podstawowego urządzenia do przechowywania danych w systemie komputerowym. Zawiera jedno lub więcej dysków aluminiowych (lub szklanych) pokrytych powłoką magnetyczną. Dyski obracają się z prędkością do 15 000 obrotów na minutę (RPM), a głowice odczytu / zapisu przesuwają się po powierzchniach dysków, aby przesyłać dane do iz dysków.

P: Czy głowice dysków faktycznie dotykają powierzchni dysku?
Odp .: Nie – głowice odczytu/zapisu na dysku twardym dosłownie „unoszą się” na poduszce powietrznej (lub „łożysku powietrznym”), która jest tworzona przez ruch wirujący talerzy. Odległość między głową a wirującą tarczą jest wyjątkowo mała (mniej niż 1/100 szerokości ludzkiego włosa).

P: Co należy rozumieć pod pojęciem „MTBF”?
Odp .: Oznacza „średni czas między awariami”. Przedstawia szacunek producentów, jak długo dany dysk twardy będzie trwał, zanim przestanie działać. To oszacowanie może być wyrażone jako liczba godzin lub jako liczba cykli rozpoczęcia i zatrzymania, które napęd wytrzyma, zanim ulegnie awarii. Wielokrotnie liczba MTBF przekracza praktyczny okres użytkowania urządzenia pamięci masowej. Napęd dyskowy z MTBF producenta wynoszący 300 000 godzin (lub 34 lata ciągłego użytkowania) zostanie prawdopodobnie wymieniony na długo przed osiągnięciem 300 000 godzin.

P: Mój twardy dysk nagle zaczął wydawać odgłosy – czy jest szansa na wyleczenie?
Odp .: Tak. Dysk twardy może wydawać odgłosy z wielu powodów. Hałas „uderzający” lub „klikający” jest zwykle spowodowany niezdolnością głowic do zlokalizowania i odczytania pierwszego utworu na jednym lub większej liczbie dysków. Hałas skrobania może wskazywać na fizyczne uszkodzenie powierzchni dysku. Dokładna analiza urządzenia określi rozmiar uszkodzenia i to, czy dane mogą zostać odzyskane.

P: Czy dane można odzyskać z ponownie sformatowanego dysku twardego?
Odp .: Tak, chociaż ilość odzyskanych danych użytkowych zależy od kilku czynników, w tym: od systemu operacyjnego, poziomu fragmentacji plików (jeśli istnieje) oraz od tego, w jakim stopniu mogło wystąpić nadpisanie (tak jak w przypadku oprogramowania instalacja).

P: Usunąłem pliki w systemie Windows i opróżniłem kosz – czy pliki są nadal dostępne?
Odp .: Tak. Pliki powinny nadal fizycznie znajdować się na dysku i powinny być odzyskiwane. Jednak system Windows wyświetla obszar, w którym pliki zajmowały miejsce „wolne i dostępne”, i może próbować zapisywać nowe pliki danych w tych lokalizacjach, jeśli komputer będzie nadal używany.

P: Czy mogę użyć oprogramowania do odzyskiwania, aby odzyskać moje dane?
Odp .: Najbezpieczniejsze podejście do odzyskiwania danych polega na przechwyceniu każdego fizycznego bloku z oryginalnego urządzenia magazynującego. Powstały „obraz” można następnie wykorzystać do odzyskania struktur plików/folderów i określenia ogólnej integralności danych. Programy do odzyskiwania danych są zazwyczaj używane do bezpośredniego adresowania oryginalnych multimediów i jako takie mogą narażać dane na ryzyko – zwłaszcza, gdy dysk wydaje odgłosy lub jest uszkodzony. W niektórych sytuacjach wielokrotne próby uzyskania dostępu do obszarów danych za pomocą narzędzi mogą pogorszyć sytuację lub uniemożliwić odzyskanie danych. Jeśli dane są ważne, lepiej skonsultować się z profesjonalnym specjalistą od odzyskiwania danych przed podjęciem jakichkolwiek prób odzyskania za pomocą narzędzi.

Profesjonane

Odzyskiwanie danych z dysku

Potrzebujesz pomocy bezpłatna konsultacja pod nr 603-690-690

1 %
Pomoc online
1 %
zdalny odzysk
1 %
skuteczność
1 %
czas realizacji